Коментар Голови ГО е-Екологія: “Ми постійно працюємо над питаннями охорони, раціонального використання та відтворення мисливського фонду.”

Об`єднанням е-Екологія приділяється велика увага питанням охорони, раціонального використання та відтворення мисливського фонду.

Нажаль, на сьогоднішній день, можна констатувати невтішну ситуацію, що склалась у сфері мисливського господарства, адже не лише безконтрольне використання об`єктів тваринного світу є причиною скорочення популяції мисливських видів птиці та звіра.

Об`єктивними причинами написання цієї статті стали численні скарги, як офіційного так і не офіційного характеру, від представників мисливської спільноти на скорочення чисельності мисливських видів тварин і птахів. Щоб розібратись в ситуації, ми звернулись особисто до Голови Української природоохоронної громадської організації е-Екологія, який не зважаючи на велику зайнятість, люб`язно погодився поділитися своїм баченням ситуації та відразу запропонував декілька шляхів її вирішення. Далі – пряма мова:

Я: Доброго дня Сергію Валерійовичу. Як Ви знаєте, до нашої з Вами Організації, майже щоденно надходять звернення від мисливців та просто небайдужих громадян щодо скорочення чисельності мисливських тварин та птахів. Люди б’ють на сполох, адже з року в рік умови існування диких тварин погіршуються, а ніхто нічого не робить… Як Ви прокоментуєте цю ситуацію?

Сергій Воробйов: Доброго дня шановні колеги, читачі та всі – кому небайдужі проблеми наших друзів менших. Перш за все хочу відповісти на питання щодо “ніхто нічого не робить…”. ЦЕ НЕ ЗОВСІМ ТАК! Вірніше навіть – ЦЕ ЗОВСІМ НЕ ТАК! Питаннями охорони природи реально займається зокрема Державна екологічна інспекція та її територіальні підрозділи. І я це говорю не просто так, хлопці (прим.авт.: державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища) дійсно переймаються цими болючими питаннями, але Ви повинні розуміти – чисельність інспекторського складу непристойно мала порівняно з об’ємами роботи яку треба виконати… Це не тільки моя думка. Прочитайте лише “крик душі” начальника Інспекції у Вінницькій області – стаття “Екологи на межі”! Я вже не говорю про те, що зараз перевірки фактично заблоковані!!! Крім того бюджетні асигнування на утримання Інспекції скорочено, здається, більш ніж на половину… Як Ви уявляєте собі працювати у таких умовах?!

Тепер до іншого… Моя суб’єктивна думка така – скорочення чисельності мисливських тварин та птахів відбувається не лише завдяки таким факторам як браконьєрство і тим більше не тому, що у нас дозволено полювання. Дійсно – велика проблема браконьєрства існує, однак основоположними негативними чинниками скорочення популяції тварин є зовсім не його масштаби… З браконьєрами ми би справились навіть силами громадського контролю (прим.авт.: громадські інспектори з охорони довкілля), а от що робити з так званою “індустріалізацією”? Я зараз не маю на увазі розширення міст і тд., не оперую науковим терміном… У даному випадку мається на увазі АБСОЛЮТНО БЕЗКОНТРОЛЬНЕ ТА БЕЗВІДПОВІДАЛЬНЕ ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ, а саме під час внесення та застосування пестицидів і агрохімікатів; посадки, вирощування та збору врожаю, тощо. Ви ж тільки подивіться на цю новітню техніку! Робоча швидкість – до 40 км/год!!! Який виводок куріпок, мале зайченя чи лисеня встигне втекти з під такого монстра?! Щодо внесення міндобрив – то це взагалі болюча для мене тема…

Проконтролювати дані процедури з боку Органу держнагляду (контролю) було майже не можливо навіть коли Інспекція працювала, ну а зараз годі й казати… Під час рейдів, ми з активістами часто-густо знаходимо залишки спалених полиетиленових мішків, з під так званої тари, від цих хімічних речовин, але як я вже казав – з урахуванням реалій, притягти до відповідальності суб’єкта господарювання неможливо… Та що там притягти, перевірити нікому… Громадськості звичайно зась, держінспектору не можна… От і виходить замкнуте коло…

Ну і третій вид людських “шкідників” – ВИПАЛЮВАЧІ залишків сухої рослинності! Це якась унікальна каста людей, що не зважаючи ні на що не розуміють – які величезні збитки вони завдають природі. І проводимо бесіди з ними, і роз’яснюємо, і навіть зрідка протоколи складаємо, благо хоть цю “адмінстаттю” залишили представникам громадськості – нічого не допомагає… Але це ми працюємо.

Я: Тобто, якщо я Вас правильно зрозуміла, проблеми охорони мисливського фонду – це не тільки браконьєрство та безконтрольне полювання?

Сергій Воробйов: Так, не тільки. Хоча фактор браконьєрства також існує і навіть більше – є одним із головних, але не найголовнішим… Що ж стосується полювання… Ну вибачте – це взагалі якась нісенітниця… Полювання, у розумінні Закону, на сьогоднішній день обмежене настільки, що навіть якби всі, це фантастика але уявімо, мисливці за кожен вихід добували якусь здобич, то і у такому випадку ми б не мали таких наслідків як зараз! Чому? Та тому, що справжній мисливець, по перше, обмежений рамками знову ж таки Закону порушення якого для нього може обернутись певними санкціями і навіть повною забороною! А це для мисливця найгірше… По друге, кожен справжній мисливець завжди буде ворогом браконьєру, адже перший хоче залишити дітям, внукам спадок у вигляді найбільшого різноманіття живого світу і передати свої знання і вміння, а другий керується лише корисливим мотивом і не дуже звертає увагу на кількість добутої дичини… Крім того мисливець сплачує всі необхідні збори до держбюджету та внески до організацій, наприклад УТМР, які використовуються для відновлення флори і фауни, а браконьєр нічого не сплачує, а лише користується чужими здобутками, а отже викликає справидливий гнів у мисливського товариства за що інколи буває і покараний, якщо попадеться нам з правоохоронцями або єгерській службі!

Я: Тобто Ви вважаєте, що закривати полювання не потрібно?!

Сергій Воробйов: Повірте, ми постійно працюємо над питаннями охорони, раціонального використання та відтворення мисливського фонду і саме тому, з впевненістю можу сказати, що не тільки не потрібно – не можна в жодному разі!!! У всякому випадку не зараз. Ви ж зрозумійте, цим – мисливцям ми заборонимо полювати, а браконьєрам навпаки – ПОВНІСТЮ РОЗВ’ЯЖЕМО РУКИ! Адже, Інспекція перевірки здійснювати не може, громадськість також не матиме права, якщо буде закрите полювання, правоохоронним органам не до цього, а що – браконьєри злякаються “папірця” на якому написано суворо заборонено?! От і виходить такий нонсенс…

Я: То що ж робити? Як запобігти знищенню національних багатств?

Сергій Воробйов: Насправді просто. Я свої думки викладав з цього приводу в наукових працях у тому числі. Якщо хочете, можу навіть по пунктах:

1. РЕАЛЬНО відновити роботу Державної екологічної інспекції України та її територіальних підрозділів, ОБОВ’ЯЗКОВО, з можливістю оперативного реагування на екологічні виклики.

2. До перевірок залучати представників активної громадськості, що убезпечить інспекторів від звинувачень у корупції з боку бізнесу. Доречі також цікаве питання… Як Ви думаєте – бізнесмену який працює у правовому полі дуже приємно спостерігати за тим, як не зовсім свідомий колега робить з його ж рідної домівки, вибачте “свинюшник”?! Звичайно ні – але знову ж таки зараз держава безсила…

3. Популяризувати Інститут громадського інспекторства серед молоді та створити систему заохочень для громадських активістів – природоохоронців! У цьому напрямку не можу не відзначити нинішнього керівника Держекоінспекції. Саме він, ставши на посаду, відновив роботу громадських інспекторів з охорони довкілля, бо до цього вони мабуть були комусь дуже не потрібні… За це варто подякувати…

Так, цього не достатньо, але це лише перші кроки, які негайно потрібно здійснити. Результат з`явиться майже зразу – можете мені повірити…

Я: Дякую Вам, Сергію Валерійовичу, за відверту розмову.

Сергій Воробйов: І я Вам дякую, а також, наперед, хочу вибачитись перед учасниками нашого Об`єднання та читачами нашого інтернет ресурсу за те, що за браком часу не завжди можу приділити увагу кожному з Вас, але будьте певними, кожне Ваше звернення буде мною особисто розглянуто і жоден факт порушення природоохоронного законодавства не буде для мене формальністю. Ще раз дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.