(Обов’язкове екострахування) Пестициди і агрохімікати, небезпечні об’єкти та вантажі – що це і для чого?

Пропоную розглянути основні аспекти “екологічного” страхування в Україні. У даному матеріалі розглядаються ключові питання щодо обов`язкового страхування в екогалузі, а саме:

– навіщо оформлювати такі види страхування, як екологічне страхування?
– чи взагалі воно потрібне, чи це чергова безглузда “зобов’язаловка”?
– чим регулюється дана сфера та яке покарання може настати, за відсутності екострахування у підприємства?

Перш за все, вважаю за потрібне охарактеризувати поняття екологічне страхування. Отже, згідно чинного законодавства України, визначення екологічного страхування не існує. Натомість статтею 7 Закону України “Про страхування” визначено перелік видів обов`язкового страхування, серед якого з поміж іншого, є певні види страхування, які можна віднести до обов`язкового “екологічного страхування”, а саме:
страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об’єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об’єкти та об’єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру;
страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків при перевезенні небезпечних вантажів;
страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров’ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів;

Тобто, обов`язкове екологічне страхування – це свого роду автоцивілка для суб`єктів господарювання, що випадково можуть завдати шкоди/збитків довкіллю чи третім особам у наслідок власної господарської діяльності.

Нанесення таких збитків, наприклад фермерським господарством під час застосування пестицидів і агрохімікатів, третій особі, може обчислюватись десятками, а іноді й сотнями тисяч гривень. Щоб переконатись у цьому, достатньо лише переглянути судову практику з аналогічних справ та порахувати, у скільки може обійтись така сумнівна економія на екологічному страхуванні цивільної відповідальності.

В той же час, неможливо не відзначити доволі низьку ціну договору страхування, порівняно із розміром можливих збитків. Визначити вартість та укласти договір страхування за 3 хвилини зі знижкою можна за допомогою іС Обов`язкове екострахування, розробленого спеціально для зручності взаємодії наших учасників – представників страхових компаній та підприємців.

Раджу також звернути увагу, що у випадку проведення перевірки уповноваженим органом державного нагляду (контролю) Вашого підприємства, відповідальну посадову особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за відсутність договору обо`язкового страхування, що є порушенням правил застосування, зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації та захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів (стаття 83 КУпАП), адже Законом України “Про страхування”, статтею 11 Закону України “Про пестициди та агрохімікати” чітко передбачено, що господарська діяльність у сфері зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів підлягає обов’язковому страхуванню цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров’ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів.

Таким чином я хочу щоб Ви, шановні наші читачі, зрозуміли – екострахування, це не щось незрозуміле і непотрібне. Це абсолютно нормальний, цивілізований механізм убезпечення власного бізнесу від можливих фінансових втрат та адміністративних санкцій органів державного нагляду (контролю)

Однак зараз ми розглянули лише один з аспектів страхування ризиків пов’язаних із сферою екології та природоохорони. Якщо ж розглянути інші види страхування, зокрема страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру, то стає абсолютно зрозумілим – це не безпідставна вимога ОДВ, а необхідність забезпечити реальне відшкодування можливих збитків, завданих навколишнтому природному середовищу, внаслідок негативного впливу техногенних чинників.

Для більш глибокого розгляду питання давайте розглянемо конкретну ситуацію, наприклад:
Невелике приватне підприємство, з річним обігом коштів у розмірі, скажімо 200 000 гривень, за договором з Сільською радою здійснює вивіз сміття з території села на сміттєзвалище. У наслідок аварійної ситуації, пов`язаної з використанням для перевезення відходів вантажного автотранспорту у несприятливих погодних умовах, на території сміттєзвалища та при в’їзді на сміттєзвалище, працівниками підприємства було допущено засмічення земельної ділянки площею – 5000м.кв., об’ємом – 783 м.куб; та земельної ділянки – 170 м.кв., об’ємом – 50,00 м.куб. відповідно. Цей факт було встановлено держекоінспектором, під час проведення перевірки, і зафіксовано у акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Держекоінспекції. За результатами перевірки Держекоінспекцією проведено розрахунок збитків, завданих навколишньому природному середовищу за Методикою визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997р. (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149 Розмір збитків, які може бути потрібно відшкодовувати підприємству, становитиме – біля 70 000 грн! Тобто 35% відсотків річного обороту! Далі, вирішувати Вам, чи потрібен договір страхування вартістю від 3060 до 1377 грн в рік, із покриттям у 768 000 гривень, чи краще все таки працювати до першого такого випадку, а потім…

А потім віддати все зароблене і закрити бізнес, якщо вдастся звичайно.

Якщо додати, що укладаючи договір екострахування цивільної відповідальності Ви, крім всього переліченого вище, суттєво обмежуєте власне спілкування з представниками органів державного нагляду (контролю) у зв`язку із передачею обов`язку по відшкодуданню можливих збитків страховій компанії, то переваги такого підходу є очевидними. Ажде це дозволяє зберегти купу нервів та спрямувати зусилля не на ліквідацію наслідків можливої негативної ситуації, а на розвиток бізнесу та власної справи.

В завершення слід згадати, що така практика є абсолютно нормальною і цивілізованою у всьому світі, адже кожен повинен займатись своєю справою: підприємець надавати послуги/виробляти продукцію, а страхова компанія забезпечувати страхування можливих ризиків та нівелювання наслідків від їх настання.

Якщо у Вас виникли додаткові питання щодо обов`язкового екострахування, ми залюбки обговоримо їх у професійному колі екологів. Створюйте власне питання в режимі онлайн на форумі еколога і ласкаво просимо до спільної дискусії.

Отже, чи потрібне екострахування Вашому бізнесу вирішувати тільки Вам, ми лише можемо поінформувати Вас, бо “поінформований, значить озброєний”!

З повагою

Координатор з питань страхування в сфері екології,
менеджер зі страхування Страхової компанії, Н.В. Скрипник

Коментар е-Екології: Зверніть увагу! Послуги зі страхування надаються безпосередньо нашими учасниками, представниками страхових компаній. ГО е-Екологія не надає жодних послуг зі страхування, як комерційного так і посередницького характеру. Ми не є страховим посередником, страховим чи перестраховим брокером у розумінні статті 15 Закону України “Про страхування”. Всі наші сервіси розроблені ВИКЛЮЧНО на добровільних засадах, спеціально для зручності взаємодії наших учасників – представників страхових компаній та підприємців зі спільних питань щодо екострахування. Ми не отримуємо жодних комісій чи винагород від страхових компаній і не маємо агентських договорів щодо надання посередницьких послуг. У випадку виявлення бажання укласти договір страхування за допомогою іС Обов`язкове страхування – Ви спілкуєтесь безпосереднь з представником страхової компанії – учасником ГО е-Екологія. Дякуємо за розуміння!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.