Представник ГО е-Екологія прийняв участь у роботі спеціалізованої комісії Світловодської районної ради

В місті Світловодськ Кіровоградської області, 17 лютого 2016 року відбулося розширене засідання постійної комісії з питань агропромислового комплексу, екології та охорони природних ресурсів Світловодської районної ради.

На засіданні були присутні та прийняли участь в обговоренні: представники Світловодської РДА, Світловодської районної ради, Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, Світловодської районної організації УТМР, інші представники зацікавлених установ і організацій, голови сільських, селищних рад Світловодського району, а також, за згодою органу місцевого самоврядування – координатор ГО е-Екологія з питань організації громадського контролю в Кіровоградському регіоні.

Серед розглянутих питань, що стосувалися екології та природних ресурсів району було два, а саме:
1. Про стан дотримання в районі законодавства у сфері використання та охорони лісів.
2. Про роботу Світловодської районної організації «Товариство мисливців та рибалок».

По першому питанню було надано інформацію про стан лісів в районі директором Державного підприємства «Світловодське лісове господарство» Ісаєвим О.С.

ДП “Світловодське лісове господарство” розташоване в північно-східній частині Кіровоградської області на території Світловодського адміністративного району. Покрита лісом площа 15518 га, що становить 87 % з них лісові культури 10770 га або 60% покритої лісом площі. Згідно лісорослинному районуванню територія лісгоспу відноситься до південної частини правобережного лісостепу, розташована на межі переходу до степової зони і безпосередньо прилягає до двох водосховищ на р. Дніпро. Лісистість зони діяльності лісгоспу складає 15,6 %. Ліси на території району розташовані окремими урочищами, з яких більші по площі розташовані в північній і північно-західній частині лісгоспу. Для надання технічної допомоги і контролю за веденням лісового господарства за лісгоспом закріплено 12 сільських Рад Світловодського району загальною площею 1,46 тис. га.

Господарська діяльність лісгоспу спрямована на збереження створених і створення нових лісових насаджень, які виконують захисні і водоохоронні функції, покращення рекреаційної характеристики і якісного складу насаджень, а також забезпечення народного господарства деревиною. Велика цінність лісових насаджень полягає і в їх великому естетичному, санітарно – гігієнічному, ґрунтозахисному, водоохоронному значені.

Крім того, ліси лісгоспу являються місцем відпочинку жителів м. Світловодська та навколишніх населених пунктів. В ході обговорення було піднято ряд питань щодо збереження лісового фонду, раціонального його використання та запобігання розкраданню лісових ресурсів. Учасниками засідання було названо ряд фактів, де на їх думку здійснюються порушення у галузі ведення лісового господарства. Керівник лісового господарства пообіцяв особисто перевірити в робочому порядку наведені факти за участю громадськості.

Найбільше питань виникло під час обговорення стану лісових насаджень, які не відносяться до державного лісового фонду.

Учасник засідання, координатор ГО е-Екологія з питань організації громадського контролю в Кіровоградському регіоні, підтримав представників Світловодської громади з даного питання і зазначив наступне: “Кожному, хто працює в аграрній галузі, відомо: полезахисні лісосмуги – невід’ємна складова полів. Їхня головна функція – захист ґрунту від водної та вітрової ерозії, підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Там, де лісосмуги безкарно вирубуються, панує, наприклад, вітрова ерозія: вітри зносять висохлий родючий шар ґрунту, спричиняючи пилові бурі. А на місці вивітреного чорнозему лишається гола порода.”

В останнє десятиліття безоглядно і безкарно винищуються сотні, а то й тисячі кілометрів лісосмуг. Це призводить до масового опустошення сільськогосподарських угідь. І головне, за це ніхто не був всерйоз покараний.

Роль лісів у захисті ґрунту від процесів ерозії неможливо переоцінити. Лісосмуги – один із найефективніших засобів боротьби з опустелюванням і посухою. А от ліси – ті, що неграмотно (не у тому місці, не ті породи тощо) висаджені, можуть тільки посилювати посуху, висмоктуючи із землі забагато вологи.

Інвентаризація лісосмуг у країні не здійснювалась, а отже, дані про їхню кількість різняться між собою. Необхідно зазначити, що через невизначений правовий статус більшість полезахисних смуг у ході земельної реформи залишилась без реального догляду та охорони. Фактично відповідальності за них ніхто не несе, що вкрай негативно позначається на їхньому стані.

Згідно з Лісовим кодексом, полезахисні лісосмуги належать до лісів. Тому для проведення будь-якої рубки у лісі необхідно отримати спеціальний дозвіл – лісорубний квиток. Такий дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами також на проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства. Тому оскільки лісосмуги не перебувають у користуванні чи власності аграріїв, правових підстав на вирубку вони не мають.

Необхідно терміново взятись за інвентаризацію та лісовпорядкування лісосмуг, закріпити їх за постійними користувачами, розробити нормативну базу користування ними. Під головуванням Мінприроди проходила низка міжвідомчих нарад щодо долі лісосмуг, захисного лісорозведення. Було озвучено чимало конструктивних пропозицій і дієвих обіцянок. Але нажаль, результати таких обговорень так і не були реалізовані на практиці.

Очевидно, що потрібно негайно переглянути державні пріоритети щодо утримання та догляду за лісосмугами. Треба знайти справжнього господаря, удосконалити нормативно-правову базу, активно розгорнути роботи зі створення нових полезахисних насаджень, направляючи саме на це державні та комунальні кошти.

По другому питанню поінформував голова Світловодської районної організації УТМР Гаркавенко Ю.В.

Мисливське господарство як галузь – сфера суспільного виробництва, основними завданнями якого є охорона, регулювання чисельності диких тварин, використання та відтворення мисливських тварин, надання послуг мисливцям щодо здійснення полювання, розвиток мисливського собаківництва.

Ведення мисливського господарства регулюється Конституцією України, відповідними законами України у галузі ведення мисливського господарства: «Про мисливське господарство та полювання», «Про тваринний світ» та іншими.

З метою задоволення своїх законних інтересів у здійсненні полювання, сприяння веденню мисливського господарства, розвитку мисливського собаківництва громадяни можуть добровільно об’єднуватись у громадські організації мисливців. Мисливські угіддя Світловодської районної організації знаходиться в Кіровоградській області, в її лісостеповій лісорослинній зоні. Межі господарства в межах Світловодського адміністративного району.

Загальна площа мисливських угідь становить – 60,7 тис. га , в тому числі: лісових – 8.3 тис. га, польових – 46,0 тис. га, водно-болотних – 6,4 тис. га. Мисливська фауна в угіддях користувача представлена такими видами: кабан, козуля, лисиця, заєць, куниця, ондатра, сіра куріпка, дикі качки і інші.

Упорядкування угідь проведено в 2002 р. Харківським державним проектно-вишуковальним інститутом агромеліорації і лісового господарства “Харківдіпроагроліс”. Безпосередньою підставою для складання проекту став договір № 504 від 27 травня 2001 р. Кіровоградської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок (УТМР) з інститутом «Харківдіпроагроліс».

Умови ведення мисливського господарства визначені у договорі, який укладено між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, і користувачем мисливських угідь.

З метою охорони та відтворення мисливських тварин, користувачі в межах своїх мисливських угідь виділяють не менш як 20 відсотків площі угідь, на яких полювання забороняється. Порядок визначення територій для цієї мети встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства. Користувачі мисливських угідь здійснюють комплекс біотехнічних та інших заходів, спрямованих на охорону та відтворення мисливських тварин, збереження і поліпшення середовища їх перебування.

Державний контроль у галузі мисливського господарства та полювання здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, місцевими державними адміністраціями, іншими державними органами відповідно до законодавства.

Громадський контроль за полюванням, здійснюється громадськими мисливськими інспекторами, громадськими інспекторами з охорони довкілля Держекоінспекції у Кіровоградській області, а також, за можливості, учасниками ГО е-Екологія, які отримали статус громадського інспектора з охорони довкілля. Доречі, під час обговорення даного питання, було зазначено про недостатні заходи щодо залучення громадськості до охорони мисливського фонду, з метою підвищення ефективності боротьби з браконьєрством, а тому – вирішено посилити роботу у цьому напрямку.

Представник громадської організації е-Екологія також прийняв активну участь в обговоренні даного питання. Ним було висловлено подяку Світловодській районній раді щодо небайдужого ставлення до охорони довкілля, зокрема за допомогу в організації заходів по підгодівлі диких тварин у зимовий період. Особливо було відзначено роботу Озерського первинного мисливського колективу, де впродовж років (на протязі всього сезону) підтримують та зберігають мисливську фауну на відтворювальних ділянках, що особливо важливо для збереження видового біорізномаїття регіону.

Ряд питань, які стосувалися уставної діяльності громадської організації УТМР було запропоновано розглянути членам товариства УТМР на їх президії із залученням керівництва Кіровоградської обласної ради УТМР та інших зацікавлених представників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.