Українському товариству мисливців та рибалок – 95 років

В цьому році в липні місяці Українське товариство мисливців та рибалок, яке засноване “10 липня” 1921 року, буде відзначати свою річницю – 95 років із дня утворення. Історію становлення організації можна переглянути у цьому розділі. Вона розміщена Кіровоградською обласною радою УТМР раніше.

Українське товариство мисливців та рибалок (УТМР) — всеукраїнська громадська (неурядова) організація, що об’єднує мисливців та рибалок, одна з найбільших громадських організацій України. Основною ланкою Українського товариства мисливців і рибалок є первинна організація.

На теренах нашої області представником УТМР України є Кіровоградська обласна організація Українського товариства мисливців і рибалок – добровільна організація, яка об’єднує мисливців і рибалок Кіровоградщини з метою сприяння розвитку любительського мисливства і рибальства, охорони, збереження та раціонального використання тваринного світу.

Поняття «полювання» та «мисливство» часто невиправдано змішують або об’єднують . Українське законодавство ці поняття визначає так:
мисливство – вид спеціального використання тваринного світу шляхом добування мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються в напіввільних умовах у межах мисливських угідь;
полювання – дії людини, спрямовані на вистежування, переслідування з метою добування і саме добування (відстріл, відлов) мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються в напіввільних умовах.

До полювання не відносять вбивство домашніх тварин або тварин, що тримаються в неволі, рівно як і рибальство. В первісному суспільстві метою полювання, крім отримання продуктів, могло бути і обрядом або ритуалом.

Іншими словами, мисливство — це галузь знань, умінь та природокористування (мисливствознавство), а полювання — це рід діяльності або процес, де людина, що полює не мислить категоріями споживача.

Необхідно розрізняти цивілізоване полювання і браконьєрство. В Україні і в усьому світі їх суворо розрізняють і розмежовують. Полювання проводиться при необхідному рівні та інших форм турботи про приріст (наприклад, регуляція хижацтва, зменшення ризиків випадкової загибелі тварин). Сучасне полювання є формою організованої активності мисливців, роботою і послугою мисливських товариств (зокрема й УТМР). Вся подібна діяльність відбувається в межах законів, у тому числі в Україні — відповідно до законів України «Про охорону тваринного світу» та «Про мисливське господарство та полювання».

На відміну від них, браконьєрство — це незаконне полювання, часто просте вбивство тварин без відшкодувань на відтворення популяцій мисливських видів, територіальних громад та мисливських господарств. Найнебезпечніше «міське браконьєрство» — приїзди з великих міст випадкових і небажаних гостей, у яких є лише одна мета — вбити тварину. Всі види «сільського браконьєрства», як правило, пов’язані з протилежним соціальним явищем — бідністю або складностями у отриманні дозволів на полювання. Браконьєрство є однією з головних небезпек для популяцій мисливської фауни і діяльності користувачів мисливських угідь.

Так склалося, що в Україні серед обласних організацій УТМР Кіровоградська область залишилась чи не єдиною, що змогла зберегти повністю свої мисливські колективи та мисливські угіддя для членів товариства.

В той же час по всій Україні в різних областях іде переділ угідь, незаконне їх вилучення та привласнення.

Члени обласних організацій УТМР Черкаської, Волинської, Одеської, Миколаївської, Запорізьської та інших областей на протязі останніх років намагаються зупинити «деребан».

Вони розуміють, що на сьогодні полювання стає недоступним людям із середнім та малим грошовим забезпеченням. Лише за участі в організації є можливість отримати пільговий дозвіл на полювання при активній участі у проведенні біотехнічних заходів, в охороні мисливських угідь та відтворенні мисливської фауни.

Плідна співпраця та порозуміння між громадською організацією УТМР та різними гілками влади надала можливість зберегти угіддя для рядових мисливців. Незважаючи на політичні розбіжності та інші прикрості нашого часу на протязі десятиліть депутатський корпус Кіровоградської обласної ради різних скликань та керівництво ОДА підтримувало членів товариства та сприяло розвитку цієї галузі. Осторонь цього питання не залишались правоохоронці, які спільно з природоохоронними органами здійснювали рейди по охороні об’єктів тваринного світу та виявленню фактів браконьєрства. На їх рахунку значна кількість виявлених порушень правил полювання та фактів браконьєрства, вилучення незаконних знарядь добування об’єктів тваринного світу та незаконно добутої дичини.

Сподіваємося, що і в подальшому в нашій області будуть збережені мисливські угіддя, де пересічний громадянин зможе забезпечити своє право на полювання.

В подальшому плануємо розповісти про найкращі мисливські колективи Кіровоградської обласної ради УТМР, які вважаються найкращими не тільки за показниками мисливської фауни, а і за наявністю небайдужих працівників, фахівців у своїй справі.

В області є декілька унікальних мисливських господарств, де наявна популяція оленів. В центральній частині Кіровоградщини в Чутяно-Дмитрівському та Червоно-Нерубаївському мисливських господарствах в 70-х роках було вселено плямистого оленя. Як живеться їм у цих господарствах, думки рядових мисливців про ці господарства та інші дані щодо використання мисливського фонду у наступних статтях, які приурочені до 95 річчя УТМР.

Пропозиції щодо висвітлення діяльності УТМР, спогади мисливців, цікаві історичні документи та факти з діяльності громадської організації просимо надавати до облради УТМР або ГО е-Екологія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.