Інспекторські будні за 27 хвилин: чим відрізняється теорія від практики у природоохоронній діяльності

У грудні 2016 року інспектори з охорони довкілля ГО е-Екологія, із залученням державного інспектора Держекоінспекції у Кіровоградській області, провели черговий природоохоронной рейд на Кіровоградщині. Метою даного півгодинного відео – об’єктивно продемонструвати всю складність та затратність проведення РЕАЛЬНИХ, а не “паперових” природоохоронних заходів. Ми і раніше неодноразово наголошували – теорія природоохорони разюче відрізняється від практики і якщо певні статистичні дані можуть свідчити перманентний “успіх” на ниві вітчизняної природоохорони, то на практиці це є результатом роботи абсолютно конкретних людей, які просто якісно, з дня в день, виконують свою роботу. Попереджаємо одразу – у цьому відео Ви не побачите гучних затримань, скандалів, перегонів і такого іншого, до чого ми останнім часом всі так звикли…

Про те, на 9 хвилині 40 секунді даного відео ми наглядно демонструємо – для кого ж все це робиться, не зважаючи на мороз, сніг, дощ, неробочі дні, а на 24 хвилині 20 секунді в яких умовах мають ПОСТІЙНО працювати звичайні природоохоронці, щоб захистити тих, хто потрапив в кадр якраз на 9 хвилині цього півгодинного, дуже скороченого ролика.

Раніше, ми вже звертали увагу на те, що неефективність природоохоронної справи здебільшого пояснюється не міфічною “неефективністю структури” того чи іншого державного органу, а таким простим для сприйняття і одночасно складним для досліджень явищем, як “інформаційний розрив”. Іншими словами, з вікна теплого кабінету зовнішній світ виглядає трішки по іншому, ніж в полі, по коліно в засніженій колії, з перспективою заночувати під хуртовиною. Повне нерозуміння ситуації завжди матиме наслідком прийняття не вірних управлінських рішень та неефективність результатів від їх прийняття. Так у всьому, від браконьєрства в локальному масштабі, до техногенних катастроф загальнодержавного рівня – результати різняться тільки за наслідками.

Однак, громадський природоохоронний актив ГО е-Екологія ніколи не звертав уваги на такі дрібниці, як:
– катастрофічна нестача вільного часу як вдень так і вночі;
– витрати “з власного” карману на паливно-мастильні матеріали;
– відірвані “мости” (як у даному випадку) та інші “радощі” у вигляді зіпсованих комплектів гуми на власному автотранспорті, які постійно використовуються для проведення заходів;
– витрати на придбання матеріально-технічних засобів для фіксації порушень та оприлюднення інформації (інакше Ви б не дивились це відео);
– витрати на впровадження ІТ інструментів для забезпечення оперативної комунікації між населенням та природоохоронцями, що збільшують ефективність проведення природоохоронних заходів, у середньому, відсотків на 300, та інші “приємності” і “радощі” від роботи, які – як правило, очікують на інспектора у вигляді отримання браконьєрської “подяки”.

Навпаки!

Ми постійно розширюємось, вдосконалюємось та спільно з державними органами місцевого та загальнодержавного рівнів, посилюємо тиск на всіх порушників природоохоронного законодавства, від банальних браконьєрів до побутових випалювачів залишків сухої рослинності. Зі всього викладеного, виникає логічне запитання, а чи є ж від того результат і який він? Так, є! І сьогодні ми хочемо цим результатом поділитись з Вами!

Так, тільки у Кіровоградському регіоні (без врахування м.Києва, Київської області та інших регіонів, в яких триває робота з підготовки до проведення спільних природоохоронних заходів та впровадження ІТ інструментарію), вже забезпечено виявлення та передачу величезну кількість інформації про порушення природоохоронного законодавства (у вигляді звернень, актів, протоколів ГІ з ОД), відповідно до якої Держекоінспецією проведено розрахунки розмірів збитків/шкоди на загальну суму більше 500 000 грн. Ця сума зараховується до природоохоронних фондів обласного та місцевого рівнів, відповідно до відсоткового розподілу згідно Бюджетного кодексу.

Але на цьому ми не зупинились, адже розрахунок і стягнення, як показує практика в окремих випадках, також може бути двома великими різницями. Саме тому, нашими координаторами на регіональному рівні та керівниками об’єднання на загально-державному, проведено підготовку до (декілька навіть вже відбулись) робочих зустрічей з керівниками правоохоронних органів та прокуратури, з метою налагодження конструктивної співпраці у питаннях реального притягнення до відповідальності порушників природоохоронного законодавства.

Що це значить? Це значить, що саме державні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування отримали (а в подальшому отримають значно більший) додатковий, абсолютно реальний ресурс і можливості для реалізації власних повноважень у частині збереження, відновлення та охорони природних ресурсів відповідних територій. На нашу думку – саме так і виглядає конструктивне державно-громадське партнерство та міжвідомча комунікація, яка звичайно є можливою лише у випадку розуміння важливості природоохоронних проблем як з боку державних службовців так і з боку громадськості.

Ми надзвичайно вдячні всім нашим друзям і реальним партнерам з боку органів державної влади, громадськості, органів державного нагляду (контролю) та правоохоронних органів, які підтримують нас (організаційно, ідеологічно, тощо), розуміючи всю складність і важливість ситуації у сфері охорони довкілля, разом з тим – в межах компетенції ІГС, з допомогою уповноважених антикорупційних органів, ми будемо дуже прискіпливо слідкувати за витратами принаймі тих надходжень до державної казни, які стали можливими завдяки нашим спільним зусиллям, щоб ні в якому разі не допустити навіть спроби змарнувати той титанічний труд, який щоденно виконують на громадських засадах небайдужі до проблем країни люди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.